ANTÉNA END-FED
 

Drátová KV anténa se skládá z transformačního obvodu a zářiče. Zářič je jeden, napájený na konci a elektricky konstruovaný v délce ½ lambda nebo jeho násobcích. Připojuje se do transformačního obvodu. Anténa je napájena koaxiálním kabelem o impedanci 50 ohmů. Transformační obvod je mechanicky navržen tak, aby umožňoval vysokou variabilitu v různých montážních podmínkách. 

Anténa je vyráběna ve třech variantách podle pásem.
Výkonové zatížení antény je do 200W.
Anténa je dodávána zkompletovaná.

  • model 5B - pro 5 pásem = 80-40-20-15-10m, zářič je mechanicky zkrácený, pro pásmo 80m je prodloužen cívkou, celková délka zářiče je 23m

  • model 4B - pro 4 pásma = 40-20-15-10m, zářič má délku 20m

  • model 3B - pro 3 pásma = 40-20-10m, zářič je mechanicky zkrácený, pro pásmo 40m je prodloužen cívkou, celková délka zářiče je 12,5m

 

 

Transformační obvod lze namontovat pomocí plastových nebo kovových pásků na trubku, zábradlí, stožár a pod., lze jen zavěsit nebo přišroubovat na plochu. Taktéž je možné podle směru, kterým půjde zářič od transformačního členu namontovat plastový díl pro uchycení zářiče. Zářič se uchycuje pomocí lanové svorky a poté se zapojuje na šroub M4.
Veškerý spojovací materiál je nerezový, PL konektor má teflonovou izolaci.
Anténu je vhodné doplnit Linkovým Izolátorem, zapojeným co nejblíže k anténě. Zamezí se tak plášťovým proudům a rušení (RFI).
Podle konkrétního provedení montáže je třeba počítat s použitím anténního tuner na některých pásmech. Vliv má kvalita země, okolní předměty a prostředí, výška konců zářiče, tvar natažení zářiče (vodorovně, šikmo, zalomený a pod.)
Optimální montážní podmínky jsou: horizontálně ve výšce 10m, napájení koaxiálním kabelem o délce impedančního opakovače na nejnižší používané pásmo. Impedanční opakovač = ½ lambda x koeficient krácení (pro konkrétní použitý kabel)

 

Vyzařování antény END FED 5B

pásmo 3,5 MHz, výška 10 m

pásmo 7 MHz, výška 10 m

pásmo 14 MHz, výška 10 m

pásmo 21 MHz, výška 10 m

pásmo 28 MHz, výška 10 m

 

 

Porovnání vyzařování END FED 5B a půlvlného dipólu ve stejné výšce

END-FED 5B černá, dipól červená

pásmo 3,5 MHz, výška 10 m

pásmo 7 MHz, výška 10 m

pásmo 14 MHz, výška 10 m

pásmo 21 MHz, výška 10 m

pásmo 28 MHz, výška 10 m